Board of Trustees

AAOM's Board of Trustees sets the Academy's strategic directions and provides oversight to see that the organization's goals are met. Many Board members are also committee chairs who participate actively in the accomplishments of the Academy's programs. Below are the BOT members through 2021.

Executive Committee                  

  • Andres Pinto, President
  • Nathaniel TreisterPresident-Elect
  • Vidya Sankar, Vice President
  • Jaisri Thoppay, Secretary
  • Kentaro Ikeda, Treasurer
  • Alessandro Villa, Assistant Secretary
  • Sunday Akintoye, Assistant Treasurer
  • Lauren PattonImmediate Past-President 2019-2020
  • Eric Stoopler, Past-President 2018-2019

Past-Presidents

  • Miriam Robbins, Past President
  • Robert Arm, Past President
  • Ronald Brown, Past President
  • William Carpenter, Past President
  • Robert Eskow, Past President
  • Martin Greenberg, Past President
  • Ellis Hall, Past President
  • Wayne Herman, Past President
  • Michaell Huber, Past President
  • Wendy Hupp, Past President
  • A. Ross Kerr, Past President
  • Joseph Konzelman, Past President
  • Mark Kutcher, Past President
  • David Lederman, Past President
  • Francina Lozada-Nur, Past President
  • Nelson Rhodus, Past President
  • Miriam Robbins, Past President
  • John Robinson, Past President
  • Allyn Segelman, Past President
  • Michael Siegel, Past President
  • Tom Sollecito, Past President
  • Carol Stewart, Past President
  • Eric Stoopler, Past President
  • George Taybos, Past President

Committee Chairs * 

  • Academic Fellowship Committee: Adeptian Owosho and Miriam Robbins
  • Academic Affiliate Fellowship Subcomittee: Nancy Burkhart and Michelle Baxter
  • Abstract Committee: Tiffany Tavares and Lara Napodano
  • Constitution & Bylaws Committee: Thomas Sollecito
  • Graduate Awards Committee: Mahnaz Fatazadeh
  • Education Committee: Arwa Farag and Alessandro Villa
  • Past Presidents Committee: Robert Eskow and John Robinson
  • Procedures and Protocol Subcommittee: Tyler Martin
  • Promotions Committee: Jaisri Thoppay
  • Publications Committee: Juan Bugueno and Milda Chmieliauskaite
  • Organization of Teachers of Oral Diagnosis Committee: Sonal Shah
  • Residents Committee: 
  • Scientific Sessions Subcommittee: Arwa Farag and Alessandro Villa

  • Nelson Rhodus, Ethics and Discipline Committee
  • Kentaro Ikeda, Budget and Finance Committee
  • Lauren Patton, Nominating Committee
  • Katherine France, Membership Committee
  • Tiffany Tavares and Lara Napodano, Abstracts and Participation Programs Subcommittee
  • Herve Sroussi, Research Committee
  • Craig Hatch, National Meeting Committee
  • Eric Stoopler and Vidya Sankar, Corporate Sponsorship
  • Andres Pinto, Search Committee
  • Nathaniel Treister, Honorary Fellowship and Awards Committee
  • David Dean, Program Directors Committee

*We have listed committee chairs and some co-chairs. Committees are only represented by one Committee Chair on the Board of Trustees except for the Past President's Committee who have two representatives.