History of Awards

Learn more about our award winners, and view the descriptions for each award.

Diamond Pin Award | Herschfus Memorial Award | Honorary Fellowship 
Honorary Members| Lest Burket Memorial Award | Samuel Charles Miller Lecture Award

 

Diamond Pin Award

2010's
2019
A. ROSS KERR
2018
MICHAELL A. HUBER
2017
CAROL M. STEWART
2016
NO AWARD
2015
TOM SOLLECITO 
2014
JOHN ROBINSON
2013
MARTIN GREENBERG
2012
CRAIG HATCH
2011
WAYNE W. HERMAN
2010
RONALD S. BROWN
2000's
2009
NELSON L. RHODUS
2008 
MICHAEL A. SIEGEL
2007 
MARTIN T. TYLER
2006 
CRAIG S. MILLER
2005 
JACK L. APPELBAUM
2004
ELLIS H. HALL
2003 
ALLYN E. SEGELMAN
2002 
WILLIAM CARPENTER
2001 
NO AWARD
2000
NO AWARD
1990's
1999
SOL SILVERMAN, JR
1997
JOSEPH KONZELMAN
1996
ROBERT N. ESKOW
1995
DAVID LEDERMAN
1993
HARRIET GOLDMAN
1992
VINCENT MAZZEO
       
1980's
1989
NO AWARD
1988
LAWRENCE COHEN
1987
FRANK LUCATORTO
1986
NO AWARD
1985
MILTON MARTEN
1984
WILLIAM BOTTOMLEY
1983
SHELDON ROSS
1982
LEON HERSCHFUS
1981
NO AWARD
1980
REUBEN FELTMAN
1970's
1979
CHARLES CALDARONE
1978
NORTON M. ROSS
1977
MILTON HYMAN

1976
GUNTER SCHMID;
ABRAM I. CHASENS

1975
DON C. LYONS
1974
ABRAHAM REINER
1973
ALONZA DE VANNA
1972
NO AWARD
1971
HOWARD L. WARD
1970
NOAWARD
1960's
1969
CHARLES CONAT
1968
WILLIAM M. GREENHUT
1967
GEORGE BRUNS
1966
GEORGE CLARKE
 


Back to Top


 Herschfus Memorial Award

2010's
2019
WENDY HUPP
2018
SUNDAY AKINTOYE
2017
SCOTT DEROSSI
2016
RONALD BROWN
2015
ERIC STOOPLER
2014
CAROL STEWART
2013
TOM SOLLECITO
2012
NATHANIEL TREISTER
2011
A. ROSS KERR
2010
MICHAELL A. HUBER
2000's
2009
WAYNE W. HERMAN
2008
FRANCINA LOZADA-NUR
2007
JOSEPH KONZELMAN
2006
JOHN C. ROBINSON;
CRAIG L. HATCH
2005
MARK J. KUTCHER
2004
MARTIN T. TYLER
2003
MICHAEL SIEGEL
2002
JED JACOBSON
2001
NO AWARD
2000
JACK L. APPELBAUM
1990's
1999
ROBERT ARM
1998
DAVID LEDERMAN
1995
JAMES W. LITTLE
1994
H. DEAN MILLARD
1993
FRANK LUCATORTO
1992
ROBERT ESKOW
1990
NORTON ROSS
     
1980's
1989
LEON HERSCHFUS
1987
MILTON HYMAN
1986
GUNTER SCHMIDT
1985
ABRAM A. CHASENS
1984
ABRAHAM REINER

Honorary Fellowship

2010's
2019
JANE AKINSON;

PETER LOCKHART
2018
NONE
2017
NONE
2016
NONE
2015
NONE
2014
NONE
2013
NONE
2012
NONE
2011
NONE
2010
JAMES LITTLE

2000's
2009
A. MICHAEL KRAKOW
2008
NONE
2007
EDMOND TRUELOVE
2006
SIGURDS O. KROLLS;
GEZA T. TEREZHALMY
2005
GLENN CLARK
2004
RONALD BROWN;

GRANVILE L. HAYS
2003
JED J. JACOBSON;
JAMES W. LITTLE;
DONALD A. FALACE
2002
MARTIN T. TYLER
2001
H. DEAN MILLARD
2000
NONE
1990's
1999
ELLIS H. HALL;
ALLYN SEGELMAN
1997
ROBERT N. ARM
1996
WILLIAM D. CARPENTER
1995
ROBERT TRAGER
1994
JOSEPH TINKELMAN
1992
DAVID LEDERMAN
1991
JOSEPH KONZELMAN
     
1980's
1989
ROBERT ESKOW;
GEZA TEREZHALMY
1988
HARRIET GOLDMAN
1987
WALTER SCHUMAN;
VINCENT A. MAZZEO
1986
LAWRENCE COHEN
1985
JACK ESKOW
1984
MILTON MARTEN
1983
NONE
1982
NONE
1981
SAMUEL ROBBINS;
FRANK LUCATORTO;
ANGELO CACCIATORE
1980
WILLIAM K. BOTTOMLEY
1970's
1979
SUMNER SAPIRO;
SAUL BAXT ASNIS
1978
SEYMOUR KOTEEN
1977
LEO BOTWINICK
1976
MEYER GREEN
1975
LEON HERSCHFUS
1974
SHELDON ROSS
1973
NORTON M. ROSS
1972
A. JAMES KERSHAW
1971
ALVIN HIRSCHBERG
1970
NONE
1960's
1969
ABRAM I. CHASENS
1968
MILTON HYMAN;
ABRAHAM REINER
1967
HOWARD WARD;
CHARLES CALDERONE
1966
CHARLES CONAT;
ALEXANDER SOBERMAN
1965
LESLIE MILNE;
ALONZO N. DEVANNA
1964
REUBEN FELTMAN;
GUNTER SCHMIDT
1963
LOUIS J. ROSEN
1962
HERMANN BECKS
1961
SAMUEL TURKENKOFF
1960
DON C. LYONS

Honorary Members

2010's
2019
ROBERT HENRY
2018
KEN HARGREAVES
2017
NONE
2016
NONE
2015
JOHN SVIRSKY
2014
NONE
2013
NONE
2012
NONE
2011
NONE
2010
INGRIDA CEMA
2000's
2009
CHARLES MCNEILL, III
2008
NONE
2007
DAVID WONG
2006
EVA GRAYZEL;
DANIEL M. MEYER;
BRIAN HILL
2005
ISSAC VAN DERWAAL
2004
LAWRENCE TABAK
2003
MICHAEL ALFANO
2002
STEPHEN CORBIN
2001
NONE
2000
NONE
1990's
1999
HAROLD SLAVKIN
1998
S. TIMOTHY ROSE
1997
HAROLD MERSKEY
1996
DUSHANKA KLEINMAN;
ARTHUR A. DUGONI
1994
JOSEPH HENRY
1990
EUGENE J. TRUONO
       
1980's
1985
DOMINICK P. DEPAOLA
1984
JOHN M. COADY
1983
C.S. BEAGRIE
   
1970's
1976
FRANK SCHULER
1975
JOHN W. HEIN
1972
ROBERT B. SHIRA
1970
JOSE MEDINA
 
1960's
1969
LOWELL MCKELVEY
1968
PHILIP LEVINE;
JOHN SALLEY;
HARRY BLECHMAN
1967
STANLEYA. LOVESTEDT
1966
REIDAR F. SOGNNAES
1965
WILLIAM NEIL HUBBARD JR.;
JOSEPH L. CHAMPAGNE;
F. DARL OSTRANDER
1964
HARRY LYONS
1963
SHULER PETERSON;
J. COSTEN
1962
MYRON S. AISENBERG;
JOSEPH L. BERNIE
1960
WILTON M. KROGMAN;
HERBERT K. COOPER
 
1950's
1959
PAUL BOYLE;
HAMILTON G. ROBINSON JR.;
ALFONSO LENG
1958
DON GULLETT;
ADELARD GROULX
1957
JOHN OPPIE MCCALL;
FRANCIS J. MCCARTHY;
DAVID WEISBERGER
1956
EDWARD C. STAFNE;
DONALD A. KERR
1955
ALBERT L. MIDGLEY
1954
RAYMOND J. NAGLE;
LESTER W. BURKET;
GERALD D. TIMMONS
1953
HAROLD KEITH BOX;
ERNESTINE B. MCCOLLUM;
ELMER V. MCCOLLUM
1952
ERNEST CHARRON;
D. PRESCOTT MORAY
1951
JOHN A. KOLMER;
ELI D. GOLDSMITH
1950
PHILIPE ADAMS
1940's
1949
JOSEPH F. VOLKER
1948
E. M. BLUESTONE
1947
WALTER H. WRIGHT
   

Lester Burket Memorial Award

2010's
2019
JILLIAN M. RIGERT;
ALAA BURKHARI
2018
TIFFANY TAVARES;
AMADEO J. VALDEZ
2017
YASSER KHALED;
AHMED S. SULTAN
2016
MICHAL KUTEN-SHORRER
2015
ALI ABOALELA;
GIULIO FORTUNA
2014
TEMITOPE OMOLEHINWA;
DAWNYETTA MARABLE 
2013
JUAN BUGUENO;
CHRISTINE NADEAU 
2012
SOULAFA ALMAZROOA;
YING WAI SIA
2011
KAREN LIKAR 
2010
HANI MAWARDI;
CHELSIA SIM 
2000's
2009
MARIA ARAVA 
2008
ANTONIA TERVEL;
JOEL NAPENAS 
2007
SATISH K.S. KUMAR 
2006
JAYA SARIN;
MANUEL VALERIN 
2005
NATHANIEL TREISTER;
DENA FISCHER 
2004
JEFFREY CASIGIA;
DEMETRIO DOMINGIO 
2003
WINTON KUO;
HERVE SROUSSI 
2002
SUNDAY AKINTOYE 
2001
KARL HOFFMAN-EGOZCUE
2000
DEXTER FLEMMING
1990's
1999
RAJESH LALL
1998
PETRA BARCLAY
1997
MARGARET GRISIUS 
1996
SEAN MEEHAN 
1995
MARGO R ADESANYA 
1994
AVA WU 
1993
SANDRA S LAW 
     

Samuel Charles Miller Lecture Award

2010's
2019
MICHAEL T. BRENNAN
2018
STEPHEN CHALLACOMBE
2017
SOOK-BIN WOO
2016
THOMAS SOLLECITO 
2015
MICHAELL HUBER
2014
MARTIN THORNHILL
2013
LAUREN PATTON
2012
MICHAEL GLICK
2011
JAMES W. LITTLE
2010
PHILIP C. FOX
2000's
2009
DONALD A. FALACE
2008
NELSON L. RHODUS
2007
JONATHAN A. SHIP
2006
PETER B. LOCKHART
2005
JOEL EPSTEIN
2004
DOUGLAS E. PETERSON
2003
CRAIG S. MILLER
2002
ISAAC VAN DER WAAL
2001
DENIS FOREST
2000
MARTIN S. GREENBERG
1990's
1998
EDMUND L. TRUELOVE
1997
STEPHEN T. SONIS
1995
FRANK LUCATORTO
1994
PAUL VOLBERDING
1993
BRUCE BAUM
1992
JENS J. PINDBORG
1991
ARACELI ORTIZ
1990
ROY EVERSOLE
   
1980's
1989
DEBORAH GREENSPAN
1988
NO AWARD
1987
SHELDON ROSS
1986
RON MELZACK Ph.D.
1985
ROBERT J. GORLIN
1984
NO AWARD
1983
WILLIAM BOTTOMLEY
1982
SOL SILVERMAN JR.
1981
HENRY M. CHERRICK
1980
LAWRENCE COHEN
1970's
1979
REIDAR SOGNNAES
1978
NO AWARD
1977
IRWIN SHIP
1976
EDWARD ZEGARELLLI
1975
HOWARD WARD
1974
D. WALTER COHEN
1973
SIGMUND STAHL
1972
IRWIN W. SCOPP
1971
ABRAM I. CHASENS
1970
S. LEONARD ROSENTHAL
1960's
1969
SIDNEY SORRIN
1968
DON C. LYONS
1967
JOSEPH L. BERNIER
1966
LESTER W. BURKET
1965
IRVING GLICKMAN
1964
EMANUEL CHERASKIN
1963
RAYMOND J. NAGLE
1962
HARRY SISCHER
1961
NO AWARD
1960
HANS SELYE